Vsakdo prej ali slej v življenju izgubi enega ali nekaj zob. Običajno se s starostjo poveča število izgubljenih zob; nekateri izgubijo celo vse zobe in so posledično primorani uporabljati zobne proteze.
Zakaj izbrati totalno protezo pritrjeno na vsadke namesto navadne proteze?
Totalna zobna proteza, pritrjena na vsadke, je mobilni protetični izdelek, ki ima velike prednosti v primerjavi s klasično totalno protezo:
✔ Proteza je stabilna
✔ Uživanje hrane s tako protezo je brezskrbno
✔ Pri zgornji totalni protezi je nebo odprto in nas ne sili k bruhanju
✔ Zagotavlja nam večjo samozavest
✔ Proteza se enostavno vstavlja in snema iz ust
✔ S tako protezo dosežemo zelo visoko estetiko
✔ Kakovostnega zdravljenja smo deležni za ugodno ceno
Vsakdo prej ali slej v življenju izgubi enega ali nekaj zob. Običajno se s starostjo poveča število izgubljenih zob; nekateri izgubijo celo vse zobe in so posledično primorani uporabljati zobne proteze.
Veliko ljudi pravi, da navadne klasične proteze ne morejo uporabljati zaradi nelagodja, občutka negotovosti ter zavedanja, da proteze ne morejo pričvrstiti. Vsakdanja uporaba lepilne kreme za pritrditev zobnih protez ni najboljša in dolgotrajna rešitev.
V primeru popolne brezzobosti nam pri stabilni pritrditvi totalne zobne proteze pomagajo vsadki. Zgornjo totalno protezo pritrdimo na štiri vsadke, spodnjo pa na dva vsadka.
Pritrditev totalne proteze lahko izvedemo na dva načina:
Na novo zobno protezo, pritrjeno na vsadke, se za razliko od klasične proteze zelo hitro navadimo. V času izdelave nove proteze imamo običajno v ustih klasično totalno protezo. Ko je izdelana nova proteza, nam jo pritrdijo na zobne vsadke in takoj začutimo olajšanje, saj začutimo njeno stabilnost. Vsekakor smo navdušeni nad novim občutkom in udobjem, kljub vsemu pa jezik in ustnice potrebujejo dva do tri tedne, da se privadijo na novo protetsko konstrukcijo. Priporoča se, da doma nekaj časa glasno beremo, saj imamo na začetku nekoliko otežen govor. Prav tako lahko na začetku uživamo samo srednje trdo hrano v majhnih kosih.
Kako protezo vstavimo v usta in snamemo, nam bodo pokazali v zobni ordinaciji. Priporoča se, da prve dni vadimo pred ogledalom. V primeru težav pri vstavljanju in snemanju ne smemo uporabljati sile – raje obiščimo svojega zobozdravnika in ga prosimo za pomoč. Če nam nova proteza naredi ranice v ustih, nam jo bo zobozdravnik prilagodil.
V primeru večjih težav obiščimo zobozdravnika.
Da bi proteza ohranila odlično funkcionalnost in estetski videz, je treba zanjo pravilno skrbeti. Tu je nekaj nasvetov, ki nam bodo pri tem pomagali.
V primeru težav je potrebno nemudoma obiskati zobozdravnika.
Pri vnetih dlesnih oz. gingivitisu je pomembno ohranjanje dobre ustne higiene. Redno ščetkanje zob, uporaba zobne nitke in ustne vode lahko pomagajo zmanjšati vnetje. Obiščite nas, da ocenimo stanje gingivitisa in vam svetujemo ustrezno zdravljenje.
Če vas boli zob, je najbolje, da čim prej obiščete zobozdravnika. V tem času lahko poskusite izpirati usta s toplo slano vodo, pomagate si lahko z blagimi protibolečinskimi zdravili (npr. na osnovi paracetamola), obenem pa se izogibati hrani in pijači, ki lahko draži boleč zob. Vsekakor pa je strokovno mnenje naših zobozdravnikov ključno za ustrezen nasvet in zdravljenje.
Občutljivost zob na toploto ali mraz je lahko posledica različnih vzrokov, kot so poškodba sklenine, izpostavljenost zobnemu vratu ali prisotnost zobnih težav. Priporočljivo je, da se posvetujete z zobozdravnikom našega dentalnega centra, ki vam lahko pomaga ugotoviti vzrok občutljivosti in vam predpiše ustrezno zdravljenje ali priporočila za lajšanje simptomov.
Občutljivost zoba na dotik lahko kaže na različne težave, vključno z vnetjem dlesni, zobnimi oblogami, zlomom zoba ali drugimi zobnimi težavami. Da bi ugotovili natančen vzrok in prejeli ustrezno zdravljenje, je najbolje, da se čim prej posvetujete z zobozdravnikom našega dentalnega centra. Le-ta vam bo opravil pregled, postavil diagnozo in vam svetoval, kako nadaljevati.
Oteklina ob bolečem zobu lahko kaže na prisotnost vnetja ali okužbe v zobu ali dlesni. To je resno stanje, ki zahteva zobozdravniško pozornost. Priporočamo, da čim prej obiščete zobozdravnika v našem dentalnem centeru, ki bo lahko opravil ustrezne preglede, postavil diagnozo in vam predpisal potrebno zdravljenje. Ignoriranje takšnih simptomov lahko privede do poslabšanja stanja in resnejših težav.
Najboljša rešitev za manjkajoči zob je odvisna od več dejavnikov - lokacija manjkajočega zoba, vaše splošno zdravje, finančni okvirji ter vaše osebne preference. Na podlagi le-teh vam je na voljo več možnosti:
Popolna oskrba na enem mestu, brez čakalnih vrst, ki jo nadgrajuje …
ponedeljek, torek … 12.00 - 19.00
sreda, četrtek, petek … 8.00 - 15.30
sobota … po dogovoru
Emident dentalni center d.o.o.
Vrtojbenska cesta 75 (Kako do nas?)
5290 Šempeter pri Gorici
t 00386 31 588 539
t 00386 5 9820 953
e info@emident.si
Načini plačila:
z gotovino, s plačilnimi karticami
in nakazilom na TRR
SI56 6400 0991 1081 711 (BIC:HKVIS)