Pogosta vprašanja in odgovori
Zobozdravnik mi je povedal, da potrebujem koreninsko zdravljenje zaradi odmrtja živca, vendar me zob nikoli ni bolel. Ali je tako zdravljenje zares potrebno?
Zobna pulpa oz. živec v njej lahko zaradi zobne gnilobe ali udarca nekrotizirata (odmreta). Barva takega zoba odstopa od barve preostalih zob, na toplotne dražljaje zob ne reagira in velikokrat ne čutimo bolečine. Tak zob potrebuje koreninsko zdravljenje, s katerim odstranimo mikroorganizme in produkte razgradnje pulpnega tkiva. Če se zdravljenje ne izvede, se lahko vnetje razširi na sosednja tkiva in tako nastane granulom.
Koliko obiskov pri zobozdravniku je potrebnih za dokončanje koreninskega zdravljenja?
Če zob nima resnih infekcij, je koreninsko zdravljenje lahko končano po enem ali dveh obiskih pri zobozdravniku. Število obiskov je odvisno od obolelosti in infekcije zoba.
Kaj se zgodi, če ne izvedemo koreninskega zdravljenja zoba?
Dokler ne opravimo endodontskega zdravljenja, zob ostane okužen in lahko pride do abscesa, kar pomeni, da se v korenini zoba in v njeni okolici nakopiči gnoj.
Kakšni so simptomi zobnega abscesa?
- močna utripajoča bolečina v prizadetem zobu
- huda bolečina ob dotiku in hranjenju
- slab zadah
- prizadeti zob občutimo višjega kot ostale
- vročina
- formiranje fistule in iztek gnoja v usta
Zobozdravnik mi je zaradi otekline predpisal antibiotik in bolečine ne občutim več. Ali je zob še zmeraj okužen?
Da. Če zob ni endodontsko ozdravljen, v koreninskih kanalih ostajajo bakterije, ki lahko ponovno povzročijo oteklino. Edini rešitvi sta koreninsko zdravljenje ali ekstrakcija zoba.
Kdaj je potrebno ponovno koreninsko zdravljenje zoba?
Obstaja več razlogov, da se zob po endodontskem zdravljenju morda ni pozdravil.
Glavni cilj endodontskega zdravljenja je odpraviti vnetje in okužbo iz koreninskih kanalov. To dosežemo z ustrezno mehansko in kemično obdelavo koreninskega sistema in na koncu s hermetičnim polnjenjem kanalov.
Po endodontskem zdravljenju se zob ne zdravi vedno tako, kot smo pričakovali. Glavni razlogi za to so naslednji:
- Če so kanali ozki ali ukrivljeni in ni bilo mogoče v celoti obdelati kanala, je oboleli kanal zaradi zapletene anatomije korenine morda ostal neopažen in posledično neobdelan.
- Včasih je potrebna ponovna obdelava tudi po kakovostnem primarnem zdravljenju; to se pojavi v naslednjih primerih:
- zob ni bil pravočasno dokončno oskrbljen z definitivno zalivko (več časa je bil zaprt z začasno zalivko, ki ni tesnila in je zaradi tega prišlo do vdora bakterij v koreninske kanale)
- pojav novega (sekundarnega) kariesa, ki povzroči ponovno okužbo
- razpoka ali zlom zobne krone
Namen ponovnega zdravljenja je odkriti vzrok neuspešnosti prvotnega koreninskega zdravljenja (neodkrit koreninski kanal, zlomljen endodontski instrument, neustrezno očiščen in napolnjen koreninski kanal) ter ga odpraviti. Pomembno je upoštevati, da lahko ponovno zdravljenje pogosto vzame veliko več časa in truda kot prvotno koreninsko zdravljenje.
Kakšne so možnosti za nadomestitev zoba, če ni bilo opravljeno koreninsko zdravljenje in je bil zob izpuljen?
Zobozdravnik lahko obrusi dva sosednja zoba in izdela mostiček ali pa zob nadomesti z zobnim vsadkom. Če zoba ni mogoče ozdraviti, je vsadek zelo dobra izbira. Vendar sodobna endodontija omogoča, da lahko zob v 95 % koreninsko ozdravimo in ga tako za še nekaj let obdržimo. Manjkajoče zobe lahko sicer nadomestimo s protezo, mostičkom ali vsadkom, vendar se vselej potrudimo in izvedemo vse možne ukrepe, da bi čim dlje ohranili naravne zobe.