Pogosta vprašanja o ortodontiji
Kateri način zdravljenja izbrati? Se odločiti za brekete ali nevidni ortodontski aparat (Invisalign)?
Vsak način zdravljenja ima svoje prednosti. Prozorne folije so praktično nevidne; zobe je enostavno očistiti, saj lahko folije snamemo. Zdravljenje se izvede v krajšem času. Vendar pa lahko s fiksnimi ortodontskimi aparati zdravimo več anomalij.
Kako dolgo traja zdravljenje?
Trajanje zdravljenja je odvisno od težav posameznega pacienta oziroma od stopnje nepravilnosti položaja zob. To lahko med pregledom ugotovi ortodont. V povprečju pa zdravljenje traja od enega leta do dveh.
Kdaj se lahko začne zdravljenje z ortodontskimi aparati?
Zdravljenje se lahko začne, ko izrastejo stalni sekalci, in se nadaljuje, dokler so v bočnem predelu še mlečni zobje (to je do sedmega ali devetega leta). V tem času govorimo o zgodnjem zdravljenju s snemljivimi in/ali nesnemljivimi ortodontskimi aparati. Cilj takšnega zdravljenja je uskladiti sile med jezikom in obraznimi mišicami, kar prispeva k pravilni rasti čeljusti, obraza in zob. Zgodnje ortodontsko zdravljenje se lahko začne pred izrastjo vseh stalnih zob ob prisotnosti naslednjih težav:
- nepravilno medčeljustno razmerje
- nepravilna rast čeljusti
- razvade, npr. sesanje dude, prsta, dihanje skozi usta
- prezgodnja izguba mlečnih zob
- pomanjkanje ravnovesja med jezikom in obraznimi mišicami
- tesna postavitev zob
- močno štrleči sprednji zobje, ko ustnic ni mogoče zapreti brez zategovanja
Katere so prednosti zgodnjega ortodontskega zdravljenja?
- Otroci pri tej starosti dobro sodelujejo.
- Medčeljustno razmerje se izboljša, kar ugodno vpliva na normalen razvoj v prihodnosti.
- Pri otrocih lahko prilagodljivost kosti v času rasti optimalno izkoristimo.
- Izboljša se videz obraza.
- Če sprednji zobje štrlijo naprej, jih med zdravljenjem premaknemo navznoter in tako postanejo manj izpostavljeni poškodbam.
- Pri prezgodnji izgubi mlečnih zob ohranimo prostor za izrast stalnih zob.
- Odpravlja posledice slabih navad oz. razvad.
Kaj je značilno za ortodontsko zdravljenje pri mladostnikih?
Ortodontsko zdravljenje pri mladostnikih traja od 10. do 12. leta pri deklicah in od 12. do 14. leta pri dečkih.
Med zdravljenjem se po potrebi uporabljajo snemljivi ali nesnemljivi ortodontski aparati.
Namen je poravnati zobe in odpraviti neusklajenost medčeljustnih razmerij.
Obstajata dva osnovna razloga za to, da pri mladostnikih ni bilo opravljeno zgodnje ortodontsko zdravljenje.
- V otroštvu med sedmim in devetim letom ni bilo skeletnih nepravilnosti, zato zdravljenje ni bilo potrebno.
- Ortodontsko zdravljenje je bilo potrebno, vendar ni bilo izpeljano. Slabosti neizpeljanega zdravljenja v času otroštva so sledeče:
- Izpuščeno je bilo zdravljenje v prvem obdobju, ko otrok aktivno raste.
- Skeletne nepravilnosti, ki so obstajale takrat, so se verjetno poglobile.
- Zelo verjetno bo potrebno izvesti ekstrakcijo določenih zob. To v mnogo primerih zaplete in podaljša čas zdravljenja.
Če zgodnje zdravljenje zamudimo, se po izrastu stalnih zob opravi popolno ortodontsko zdravljenje. To je zdravljenje s fiksnimi ortodontskimi aparati in po potrebi z dodatnimi ekstraoralnimi aparati (obrazna maska, vratni elastični teg). Pri deklicah se prične v času med desetim in dvanajstim letom, pri dečkih pa med dvanajstim in štirinajstim letom. Učinkuje na razporeditev zob, usmerja rast čeljusti in popravlja neusklajenost medčeljustnih odnosov. Takšno zdravljenje traja med 24 in 30 meseci.
Trajanje zdravljenja je odvisno od več dejavnikov:
- resnost težave
- pacientova starost
- redni obiski pri ortodontu
- pripravljenost pacienta na sodelovanje
Ali obstajajo starostne omejitve za ortodontsko zdravljenje?
Za lep nasmeh in pravilno poravnane zobe ni nikoli prepozno. Aktivna rast skeleta se zaključi pri šestnajstih letih. Ortodontsko zdravljenje po šestnajstem letu pomeni premikanje zob, ne moremo pa več doseči ortopedskega učinka na čeljusti. Pri odraslih je rast čeljusti že zaključena, vsi stalni zobje so izrasli in v zobeh imamo lahko krone, zalivke, lahko je napredovala parodontalna bolezen, nekateri zobje nam lahko manjkajo ipd., zato je potrebno pripraviti individualni načrt zdravljenja.
Zaradi starostnih sprememb čeljusti, zob in ust lahko pride do nekaterih težav, ki zahtevajo posebno pozornost. Pred zdravljenjem, med njim in po njem včasih potrebujejo posebno nego parodontalne strukture (dlesni in kosti okoli zob).
Če pride v tempomandibularnem sklepu do pokanja in bolečine, bosta pred ortodontskim zdravljenjem morda potrebna poseben pregled in terapija.
Premikanje zob je pri odraslih običajno počasnejše kot pri otrocih, kar podaljša trajanje zdravljenja. Zdravljenje pri odraslih traja približno trideset mesecev in je pogosto del kompleksnega načrta, kar pomeni, da nam ortodont zobe najprej poravna, nato pa nam zobozdravnik izdela zobne vsadke, zobne luske ipd. Pri zobozdravstvenem zdravljenju tako sodelujejo:
- implantologija
- paradontologija
- estetska dentalna medicina
Je zdravljenje s fiksnimi ortodontski aparati boleče?
V glavnem ni boleče. Prvi teden se pojavi nelagodje, morda rahla bolečina in občutek stiskanja zob, vendar te neprijetnosti kasneje izginejo. V tem obdobju je priporočljivo, da ne uživamo trde hrane, da zmanjšamo neprijeten občutek.
Kaj je retencijski lok in ali ga moramo nositi tudi po zaključku ortodontskega zdravljenja?
Izbiramo lahko med snemljivim retencijskim aparatom ali fiksnim retencijskim žičnim lokom. Po končanem zdravljenju je treba izdelati retencijski aparat, ki drži zobe, dokler se tkiva okoli njih ne reorganizirajo, saj se v nasprotnem primeru zobje lahko vrnejo v prvotni položaj.
Za stabilnost ugriza je ključna pravilna in dosledna uporaba retencijskega aparata. Priporočeni čas za nošenje za vsakega pacienta posebej določi ortodont. Zavedati se moramo, da lahko to traja od nekaj let pa do konca življenja.
Izbiramo lahko med dvema vrstama nosilcev:
- snemljivi retencijski aparat, ki ga nosimo med spanjem
- fiksni retencijski lok, ki je pritrjen na notranjo površino zob
Običajno je to zelo tanka, a zelo močna žica, ki se prilepi na zadnjo površino spodnjih in zgornjih sekalcev ter na podočnike in ne moti govora, prehranjevanja in čiščenja zob.
Ustna higiena zob v času ortodontskega zdravljenja
Predpogoj za kakovostno ortodontsko zdravljenje je vzdrževanje odlične ustne higiene, ki zagotavlja dolgotrajno stabilen rezultat in ohranja vaše zobe zdrave za vse življenje.
Svetujemo čiščenje oblog po vseh glavnih obrokih (dva- do trikrat dnevno) ter po vsakem uživanju sladkarij. Po uživanju sadja ali druge hrane, bogate s kislinami, pa zob vsaj eno uro ne čistimo.
Za osnovno nego svetujemo uporabo navadne ščetke srednje trdote ali električne zobne ščetke, zobne paste s fluoridi, ortodontske ščetke, interdentalne ščetke, zobne nitke in ustne vode.
Redno umivanje zob znatno zmanjša verjetnost nastanka zobnih oblog, kariesa in slabega zadaha.
Kako je v času zdravljenja s fiksnimi zobnimi aparati s prehranjevanjem?
Odsvetujemo uživanje trde hrane, kot so oreščki, kokice, trde sladkarije (bonboni, lizike ipd.), saj lahko npr. ugriz trdega, čeprav sočnega jabolka delno poškoduje ali razcementira nosilce ortodontskega aparata. Trdo hrano (sadje, sendviče ipd.) pred zaužitjem raje narežimo na koščke.
Med zdravljenjem s fiksnimi ortodontskimi aparati ni priporočljivo uživanje sladke hrane z lepljivo strukturo. Najbolje se je je izogibati ali si po jedi vsaj temeljito umiti zobe.
Kontrolni pregledi
Sestavni del zdravljenja so zelo pomembni redni kontrolni obiski pri ortodontu, ki ne pripomorejo samo k hitrejšemu in učinkovitejšemu zdravljenju, temveč pri ortodontu dobimo tudi informacije o tem, kako se v tednih in mesecih zdravljenja spreminja naš nasmeh.
Nevidni ortodontski aparati (Invisalign)
Nevidni sistem Invisalign® je najsodobnejša metoda ortodontskega zdravljenja, ki nudi boljše rezultate za odpravljanje težav zaradi nepravilne pozicije zob in čeljusti. Tako zdravljenje združuje najvišjo možno estetiko in diskretnost z izjemno učinkovitim odpravljanjem lažjih ali težjih ortodontskih nepravilnosti.
Nekoč so bila običajna ortodontska zdravljenja s tradicionalnimi fiksnimi aparati neprijetna in so pri pacientih povzročala nelagodje. Breketi (zvezdice) otežujejo dobro čiščenje vseh površin in nam morda ne dovolijo uživanja nekaterih naših najljubših jedi. Pri sistemu Invisalign® teh težav ni. Opornice so skoraj nevidne in nihče jih ne bo opazil. Gre za zaporedje prozornih plastičnih opornic, narejenih popolnoma individualno. Ortodont nam jih vsaka dva tedna zamenja, tako da se zobje postopoma premikajo. Nositi jih je treba od 20 do 22 ur na dan. Pred jedjo se opornice odstranijo in shranijo v škatlo, da se ne zlomijo in poškodujejo. Med zdravljenjem se nam ni treba odreči hrani nobene vrste. Po jedi in ščetkanju zob moramo opornice ponovno vstaviti. Ob pitju hladnih napitkov opornic ni treba odstranjevati. Ker pa toplota lahko material poškoduje, je opornice bolje odstraniti med uživanjem tople hrane ali napitkov (kave, čaja).
Zdravljenje z nevidni zobnimi aparati zagotavlja optimalne in natančne rezultate v kratkem času. Premikanje zob je zelo šibko: zob se premakne za 0,25 mm in rotira za 2 stopinji na opornico, zato med zdravljenjem z metodo Invisalign® ni dokazov o resorbcijii zobnih korenin. Sile, ki se uporabljajo za zdravljenje z breketi, so običajno 10-krat večje.
Nevidne opornice so narejene iz biokompatibilnega silikona in so praktično neopazne, kar zagotavlja izjemno udobje med nošenjem. Nihče ne bo opazil, da nosimo ortodontski aparat.
Opornice se odstranijo samo med jedjo in ščetkanjem zob. Takšno zdravljenje ne zahteva, da spremenimo svoje prehranjevalne navade, prav tako pa ne moti dobre ustne higiene.
Zdravljenje z nevidnim zobnim aparatom traja od tri do osemnajst mesecev ter je bistveno krajše od tradicionalnih metod, ki trajajo več kot 24 mesecev.
Kaj zagotavlja uspeh zdravljenja z nevidnimi zobnimi aparati?
Kot pri vsakem drugem sistemu je tudi zdravljenje s sistemom Invisalign® odvisno od ustrezne diagnoze in oblikovanja ustreznega načrta zdravljenja. Po drugi strani pa je nujno, da opornice redno nosimo od 20 do 22 ur dnevno.
Za koga je primerno zdravljenje z nevidnimi zobnimi aparati?
Sistem je primeren tako za otroke kot za odrasle. Vsaka ortodontska nepravilnost, ki jo je mogoče zdraviti s fiksnimi ortodontskimi aparati (breketi), bo s sistemom Invisalign® korigirana hitreje, natančneje, udobneje in lažje. Z metodo Invisalign® zlasti pri odraslih popolnoma odpravimo nepravilnosti, ki jih s fiksnim zobnim aparatom ni mogoče odpraviti. Sistem Invisalign® pride v poštev za zdravljenje bolnikov z napredovanim parodontitisom, pri katerih breketi niso uporabni zaradi dvignjenosti zob zaradi izgube kosti. Nadzor premikanja zob je veliko boljši, saj opornice pokrivajo celotno krono zoba, izvajajo manjše sile na zobe in premikanje zob je korpusno (po celotni površini).
Katere so prednosti zdravljenja s sodobno metodo Invsalign® v primerjavi s konvencionalnimi metodami?
Rezultat zdravljenja z metodo Invisalign® je bolj zanesljiv in predvidljiv, saj sledi načrtu, ki je oblikovan s pomočjo 3D-planerja. Pacient lahko vnaprej vidi končni rezultat prihodnjega zdravljenja. Sila, ki se uporablja za premikanje zob, je 10-krat manjša od sile, ki se uporablja z breketi. Vsaka opornica omogoča premik zoba za le 0,25 mm na teden. Dlesni in kost se ustrezno odzovejo, zahvaljujoč temu nemotenemu gibanju. Rezultati zdravljenja z metodo Invisalign® kažejo na rast kosti, medtem ko pri zdravljenju s fiksnimi aparati obstaja tveganje za izgubo kosti, prav tako pa lahko pri aktiviranju fiksnih aparatov čutimo bolečino. Tega nelagodja pri metodi Invisalign® ni. Prav tako si z lahkoto umivamo zobe in nismo omejeni pri uživanju hrane. Fiksirani nosilci (zvezdice) namreč zadržujejo veliko hrane, njihovo čiščenje je precej težavno, kar vodi do pogostih vnetij dlesni, nastanka demineralizacije zobne sklenine in tveganja za nastanek zobne gnilobe (kariesa). Pri metodi Invisalign® ni urgentnih obiskov pri zobozdravniku zaradi odlepljenega nosilca (zvezdice), iztaknjene žičke in ran na sluznici.