Simptomi paradontoze
Kako prepoznamo parodontozo?
V začetnem stadiju bolezni klinična simptomatika še ni zelo izražena, zato parodontoza spominja na običajno vnetje dlesni (gingivitis). Občutimo rahlo in pekočo bolečino ter imamo neprijeten okus v ustih, slab zadah, zobje so občutljivi na toplo in hladno. Dlesen je pordela in otečena, spontano ali pri umivanju zob krvavi. Sčasoma se vnetje razširi in zajame kolagenska vlakna in tudi kost. Začne nastajati t. i. parodontalni žep, ki postopoma progresivno napreduje v kostni žep. S pritiskom na vneto gingivo izteka gnoj. Če v tej fazi gingivitis ni pozdravljen, se začne gingiva odmikati, zobni vrat in zobne korenine pa postanejo vidni. Prostor med zobmi se poveča, zobje postanejo majavi in lahko brez ustreznega zdravljenja in profilakse sčasoma sami izpadejo ali jih izpuli zobozdravnik.
Ali je parodontoza ozdravljiva?
Parodontoza je ozdravljiva bolezen, vendar je zdravljenje dolgotrajno in zapleteno. Za doseganje čim boljšega rezultata je nujno dobro sodelovanje med zobozdravnikom in pacientom. Vedeti moramo, da obstaja veliko tveganje, da se bolezen ponovi, zato so nujni redni pregledi in redno čiščenje plaka ter zobnega kamna.
Kako poteka zdravljenje?
Zdravljenje se začne z merjenjem parodontalnih žepov in odstranitvijo zobnega plaka in zobnega kamna. V nekaterih kliničnih primerih je potrebno najprej narediti kiretažo žepov, da bi odstranili patološko spremenjena tkiva. Pacient dobi ustrezna navodila za pravilno umivanje zob, redno uporabo interdentalne nitke in ustrezne zobne ščetke ter vodic za izpiranje ust.
V nekaterih primerih parodontoze je nujno določene zobe izpuliti, medtem ko se drugi stabilizirajo s postopkom fiksiranja z žičko. Zalivke, mostičke in prevleke, ki niso kakovostno izdelani in predstavljajo vir nastanka plaka, je potrebno zamenjati. V nekaterih primerih sta za doseganje večjega učinka pri zdravljenju potreben tudi kirurški poseg in ustrezna antibiotska terapija.
Kako lahko preprečimo nastanek parodontita?
Najboljša profilaksa proti parodontozi je vzdrževanje dobre ustne higiene z uporabo interdentalnih nitk, medzobnih in zobnih ščetk. Pri tem je potrebno zobne ščetke redno zamenjati vsake tri mesece in pravilno umivati zobe vsaj dvakrat dnevno. Zaželene so redne preventivne kontrole in čiščenje zobnega kamna vsaj dvakrat letno. Vedeti moramo, da je parodontoza vnetni proces, ki močno vpliva na naše splošno počutje. Obstaja namreč povezanost med parodontalnimi in sistemskimi boleznimi, kot so srčno-žilne in pljučne bolezni ali sladkorna bolezen, možni so prezgodnji porod, zapleti med nosečnostjo in rojstvo otrok z nizko telesno težo ipd.