Ali je za nadomestitev manjkajočega zoba zobni vsadek je najboljša rešitev?
Zobni vsadek je eden najboljših načinov nadomestitve manjkajočega zoba zaradi svoje stabilnosti in funkcionalnosti. Vsadek deluje kot umetna korenina, ki se vgradi v čeljustno kost. Ta postopek omogoča trdno osnovo za namestitev zobne prevleke, kar omogoča naraven videz in občutek zoba. Poleg tega ohranja zdrave kosti in ne vpliva na sosednje zobe, kar je dolgoročno koristno za zdravje ustne votline.
že od 1.280 €
Zobni vsadki (implantati) predstavljajo najboljšo rešitev v primeru pomanjkanja zob. Implantati so nadomestki v obliki vijaka, izdelani iz titana (Ti), ki se vgradijo v kost in posnemajo naravno korenino manjkajočega zoba. Kadar se kost zaraste z implantatom, nanj namestimo ustrezno nadgradnjo. To je lahko posamezna prevleka, mostiček ali proteza. Na ta način zagotovimo ponovno funkcijo manjkajočih zob.
Po ekstrakciji zoba kost na mestu manjkajočega zoba sčasoma izgine oz. »se stopi«. Ta pojav lahko preprečimo, le če na tem mestu namestimo zobni vsadek.
Če manjkajoči zob nadomestimo z zobnim vsadkom, sosednjih zob ni potrebno brusiti kot pri namestitvi nosilcev mostička (pri tem zobe poškodujemo).
Umetni zobje na implantatih so fiksni nadomestki, kar pomeni, da se (za razliko od zobnih protez) po vstavljanju ne snamejo. Nudijo nam občutek varnosti in samozavesti.
Zobne vsadke lahko namestimo celo v primeru, ko ima pacient že totalno oz. polno protezo, ki jo čvrsto pritrdimo. Zdravljenje z implantati je neprimerljivo bolj učinkovito kot pri ostalih alternativah, saj zagotavlja dolgotrajno rešitev.
Postopek vgraditve zobnega vsadka je razdeljen v dve fazi: kirurško în protetično.
Kirurški poseg opravimo ob lokalni anesteziji in je popolnoma neboleč. Po posegu smo prvih nekaj dni rahlo otečeni in čutimo bolečino, ki jo obvladamo s protibolečinskimi tabletami, dobimo pa tudi antibiotik. Zobozdravnik nam poda navodila za ustno higieno, ki je zelo pomembna za uspeh implantiranja.
Obdobje, ki je potrebno za oseointegracijo (zaraščanje zobnega vsadka s kostjo), je odvisno od posameznega primera in lahko traja od dveh do šestih mesecev. Šele po tem obdobju lahko na zobni vsadek namestimo umetno prevleko ali pritrdimo zobno protezo. Če upoštevamo omenjeni protokol, je vgradnja zobnega vsadka uspešna v 99 % primerov.
Tudi postopek takojšnje (imediatne) implantacije vključuje dva dela, ki pa se za razliko od klasične metode implantiranja, izvajata eden za drugim. Torej brez čakanja, da bi se tkiva zacelila.
Prihranek časa in dejstvo, da se izognete dodatnemu kirurškemu posegu še zdaleč nista edini prednosti takojšnje implantacije.
Prva prednost je, da je ta poseg bistveno manj invaziven in bolniku povzroči manj težav kot običajna implantacija. Takojšnja vstavitev implantata pospeši postopek celjenja okolnih tkiv, saj med posegom niso dodatno poškodovana.
Drug pomemben razlog je, da boste tako ohranili količino in volumen čeljustne kosti, v kateri so korenine vaših zob. Dokazano je, da se dva meseca po izgubi naravnega zoba kost stanjša tudi do 40 %. Daljši kot je čas med puljenjem zoba in postopkom implantacije, več kosti propade.
Posledice za pacienta so estetske, saj se spreminja sama oblika obraza. Dlje, kot čakate, bolj se lica pogrezajo navznoter. Po drugi strani pa se propadanje kosti pokaže kot oteževalni dejavnik pri vstavljanju implantata. Razlog je v tem, da mora biti kost dovolj močna in gosta, da vsadek ostane stabilen. Takojšnja implantacija preprečuje tanjšanje kosti in postopek dograditve kosti ni potreben.
Poseg takojšnje vstavitve implantata se lahko izvede samo, če izpolnjujete vse pogoje za takšno zdravljenje, o čemer odloča implantolog.
Za implantološke posege morate imeti tudi dobro stanje v ustni votlini. Cigarete in alkohol resno ogrožata uspeh zdravljenja, zato je opustitev slabih navad pred prvim korakom zdravljenja skoraj obvezna.
Pri vnetih dlesnih oz. gingivitisu je pomembno ohranjanje dobre ustne higiene. Redno ščetkanje zob, uporaba zobne nitke in ustne vode lahko pomagajo zmanjšati vnetje. Obiščite nas, da ocenimo stanje gingivitisa in vam svetujemo ustrezno zdravljenje.
Če vas boli zob, je najbolje, da čim prej obiščete zobozdravnika. V tem času lahko poskusite izpirati usta s toplo slano vodo, pomagate si lahko z blagimi protibolečinskimi zdravili (npr. na osnovi paracetamola), obenem pa se izogibati hrani in pijači, ki lahko draži boleč zob. Vsekakor pa je strokovno mnenje naših zobozdravnikov ključno za ustrezen nasvet in zdravljenje.
Občutljivost zob na toploto ali mraz je lahko posledica različnih vzrokov, kot so poškodba sklenine, izpostavljenost zobnemu vratu ali prisotnost zobnih težav. Priporočljivo je, da se posvetujete z zobozdravnikom našega dentalnega centra, ki vam lahko pomaga ugotoviti vzrok občutljivosti in vam predpiše ustrezno zdravljenje ali priporočila za lajšanje simptomov.
Občutljivost zoba na dotik lahko kaže na različne težave, vključno z vnetjem dlesni, zobnimi oblogami, zlomom zoba ali drugimi zobnimi težavami. Da bi ugotovili natančen vzrok in prejeli ustrezno zdravljenje, je najbolje, da se čim prej posvetujete z zobozdravnikom našega dentalnega centra. Le-ta vam bo opravil pregled, postavil diagnozo in vam svetoval, kako nadaljevati.
Oteklina ob bolečem zobu lahko kaže na prisotnost vnetja ali okužbe v zobu ali dlesni. To je resno stanje, ki zahteva zobozdravniško pozornost. Priporočamo, da čim prej obiščete zobozdravnika v našem dentalnem centeru, ki bo lahko opravil ustrezne preglede, postavil diagnozo in vam predpisal potrebno zdravljenje. Ignoriranje takšnih simptomov lahko privede do poslabšanja stanja in resnejših težav.
Najboljša rešitev za manjkajoči zob je odvisna od več dejavnikov - lokacija manjkajočega zoba, vaše splošno zdravje, finančni okvirji ter vaše osebne preference. Na podlagi le-teh vam je na voljo več možnosti:
Popolna oskrba na enem mestu, brez čakalnih vrst, ki jo nadgrajuje …
ponedeljek, torek … 12.00 - 19.00
sreda, četrtek, petek … 8.00 - 15.30
sobota … po dogovoru
Emident dentalni center d.o.o.
Vrtojbenska cesta 75 (Kako do nas?)
5290 Šempeter pri Gorici
t 00386 31 588 539
t 00386 5 9820 953
e info@emident.si
Načini plačila:
z gotovino, s plačilnimi karticami
in nakazilom na TRR
SI56 6400 0991 1081 711 (BIC:HKVIS)