Najpogostejše zobne težave, ki jih je mogoče odpraviti z zobnimi luskami:
- obarvani zobje (Zobna sklenina je lahko razbarvana zaradi zdravljenja z zdravili, zaradi zdravljenja zobnih kanalov ali zaradi prekomernega vnosa fluorida. Fasete lahko pomagajo obnoviti naš nasmeh ne glede na vzrok za razbarvanje zob.)
- poškodovana in obrabljena sklenina
- zlomljeni zobje
- nepravilno razporejeni zobje
- nepravilno oblikovani zobje
- zobje z veliko medsebojno razdaljo
Pogosti strahovi, povezani z zobnimi luskami
Lepo urejeni in beli zobje že dolgo niso več zaščitni znak hollywoodskih zvezd. Danes je estetsko zobozdravstvo dostopno vsem. Za doseganje lepšega videza našega nasmeha je najbolj zanesljiva in trajna rešitev prav izdelava zobnih lusk. Veliko ljudi je zaradi napačnih predstav in strahov še vedno skeptičnih glede tega postopka.
Kateri so glavni strahovi?
Novi videz z zobnimi luskami ne bo izpolnil mojih pričakovanj.
Ob prvem obisku zobozdravnik odvzame odtis naših zob, zobni tehnik pa odlije študijski model za estetsko analizo in izdela t. i. navosek (wax up). Ob naslednjem obisku pripravljeni navosek s posebnim materialom prenese na naše zobe in tako dobi simulacijo končnega videza. V tej pripravljalni fazi lahko opravi dodatne korekcije dolžine in oblike zob, da ustreže našim željam. Tako si lahko še pred brušenjem ustvarimo natančno predstavo o končnem zdravljenju z luskami.
Zobje bodo premočno pobrušeni in po nepotrebnem uničeni.
Nova tehnologija izdelave porcelanskih lusk je tako napredovala, da tehnik izdela izredno močne in odporne luske debeline 0,3 mm, zato je tudi brušenje zob minimalno.
Zobne luske se lahko zlomijo ali odlepijo.
Za pritrditev zobnih lusk na zobe se uporablja adhezivna tehnika cementiranja z uporabo specialnega kompozitnega cementa. Kemijska vez, ki nastane med keramiko in zobno sklenino, je izredno močna in stabilna. Pri dobro načrtovanem zdravljenju z zobnimi luskami sta razcementiranje ali fraktura dejansko nemogoča.
Po cementiranju zobnih lusk bodo moji zobje preveč občutljivi.
Po cementiranju zobnih lusk je možno, da zobje postanejo občutljivi na toploto in mraz. To je normalna reakcija, vendar po nekaj tednih popolnoma izgine.
Zobne luske bo potrebno po nekaj letih zamenjati.
Statistični podatki kažejo, da trpežnost faset (lusk) v ničemer ne odstopa od trpežnosti naravnih zob. Če so pravilno cementirane, jih vzdržujemo popolnoma enako kot naravne zobe. To pomeni, da jih je treba redno krtačiti in uporabljati zobno nitko, pomembni pa so tudi redni obiski pri zobozdravniku dvakrat letno. Z upoštevanjem teh preprostih pravil bomo zagotovili dolgo življenjsko dobo lusk in ohranili lep nasmeh.